Vendosni fjalën kyçe....

Pse zbulimi i komunikimeve të Faucit është i përshtatshëm për demokratët e mediat e tyre


Një libër nga Dr. Anthony Fauci me titull ‘Prisni të papriturën: Dhjetë mësime mbi të vërtetën, shërbimin dhe rrugën përpara’, është tërhequr nga libraritë e SHBA-së dhe Amazon. Tërheqja e librit, e cila pritej të botohej në nëntor, duket se lidhet me qindra emaile që janë shfaqur së fundmi.

Në fillim të kësaj jave BuzzFeed News dhe Washington Post botuan së bashku më shumë se 4,000 faqe emaile nga dhe drejtuar Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe njeriu i ngarkuar për të trajtuar pandeminë COVID-19 në SHBA.

Të dy, Washington Post dhe Buzzfeed, kanë një histori të mbështetjes së presidentëve demokratë dhe ishin shumë kritikë ndaj administratës Trump.

Email-et, të cilat datojnë nga janari deri në qershor të vitit 2020, janë kapur nga demokratët dhe aleatët e tyre në media për të provuar dhe fajësuar 80-vjeçarin dhe gjithashtu të njollosin reputacionin e administratës Trump.

Por mesazhi i qëndrueshëm nga leximi i postave elektronike është thjesht ajo detyrë e madhe që kishte Fauci mes një vakumi informacioni të qëndrueshëm, veçanërisht në mars 2020 kur pandemia goditi për herë të parë SHBA-në.

Politikanët nga Britania në Brazil po përpiqeshin të trajtonin pandeminë në pranverën e vitit 2020.

Shtetet e Bashkuara kanë parë 34 milionë raste dhe 611,000 vdekje dhe shumë njerëz kanë kritikuar administratën Trump për mosgatishmërinë e saj për të vendosur një bllokim ose veshje të detyrueshme të maskave kur virusi arriti për herë të parë në vend.

Në treshen e postave elektronike Fauci diskutoi maska ​​dhe ilaçe të ndryshme që mund të përdoreshin për të trajtuar COVID, përfshirë hidroksiklorokinë që u promovua nga ish-presidenti i SHBA, Donald Trump dhe mori reagime të ndryshme.

Në njërën prej tyre Dr. Fauci gjithashtu dyshoi se maskat me të vërtetë funksionojnë kundër COVID-19.

Fauci nuk ka reaguar ndaj zhdukjes së librit të tij nga libraritë në internet, por ai ka thënë që përmbajtja e disa prej postave elektronike ishte marrë ‘jashtë kontekstit’.

Gjatë pandemisë, Fauci u shfaq si një figurë e profilit të lartë publik, duke gëzuar mbështetje dhe besim të konsiderueshëm të popullsisë.

Atëherë, pse po ekspozohet tani?

A po bëhet kjo që të largohet vëmendja nga ditët e hershme të administratës së Biden, të cilat janë mbushur me dështime dhe mosveprim?

Kur Derek Chauvin u dënua për vrasjen e George Floyd në prill, Presidenti Biden premtoi të shtynte reformat policore.

Por më 25 maj administrata e Biden-it iu desh të pranonte humbjen pasi Ligji për Drejtësi në Policim nuk arriti ta kalonte përmes Kongresit.

Biden ka arritur të shtyjë një projektligj 1.9 trilionë dollarë stimulues por kritikët theksojnë se vetëm nëntë përqind e shpenzimeve do të shkojnë për të luftuar COVID-19, vetëm një përqind për vaksinat dhe 0.3 përqind për shkollat.

Pastaj është kriza e emigrantëve.

E premtja, 3 qershor, shënon ditën e 73-të që kur zv.presidentja e SHBA-së Kamala Harris u ngarkua nga Biden për zgjidhjen e krizës së migrantëve.

Ajo deri më tani nuk ka vizituar kufirin SHBA-Meksikë, ose është takuar me dikë nga komunitetet në Kaliforni, Teksas, Arizona dhe New Mexico që e gjejnë veten të mbingarkuar nga emigrantët.

Në mars 2021 kishte 172,000 kapje të emigrantëve të paligjshëm në kufi, pesë herë më shumë që nga marsi i vitit 2020 me shumë migrantë që thanë se ishin nxitur të kalonin kufirin nga qëndrimi i zbutur i Biden për migracionin.

Emigrantët kanë udhëtuar edhe nga vende të lartgëta si nga India e Rumania për t’u përpjekur të depërtojnë në kufirin meksikan.

Email-et e Fauci mund të jenë gjithashtu një përpjekje e qëllimshme për ta diskredituar atë ndërsa kërkimet ende vazhdojnë për të gjetur shkakun përfundimtar të COVID-19.

Të premten, 4 Qershor, Fauci i kërkoi Kinës të lëshojë të dhënat mjekësore të nëntë njerëzve që u sëmurën me një sëmundje të ngjashme me koronavirusin në 2012 dhe 2019.

Fauci tha për Financial Times: “Unë do të doja të shihja të dhënat mjekësore të tre personave që raportohet se ishin sëmurë në vitin 2019. A u sëmurën ata vërtet dhe nëse po, me çfarë u sëmurën?”

Sugjerimi që virusi ka rrjedhur nga një laborator kinez ka fituar terren javët e fundit mes raporteve që gjashtë minatorë u sëmurën në vitin 2012 dhe tre studiues nga Instituti i Virologjisë Wuhan u sëmurën në 2019 pasi vizituan një shpellë lakuriqësh në Yunnan.

Muajin e kaluar Biden urdhëroi CIA-n për të prodhuar një raport në 90 ditë për t’i dhënë fund debatit nëse koronavirusi u përhap te njerëzit nga kafshët natyrshëm ose nëse ai doli nga një laborator në Kinë, dhe premtoi të lëshojë raportin në mënyrë të plotë.

Dy Kongresmenë kryesorë republikanë kërkuan këtë javë që Fauci të dëshmonte mbi burimin e COVID-19.

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Sputnik