Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli pranë një koalicioni të ri që mund ta zbresë nga pushteti, Netanyahu: Rrezik për sigurinë


Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se një qeveri e re e propozuar e unitetit do të ishte “një rrezik për sigurinë” e vendit.

Ai u bëri thirrje politikanëve të krahut të djathtë të mos e mbështesin marrëveshjen, pasi udhëheqësi ultra-nacionalist Naftali Bennett tha se ai do të bashkohej në bisedime me Yair Lapid të qendrës.

Lapid ka kohë deri të mërkurën për të formuar një koalicion të ri qeveritar. Nëse është i suksesshëm, kjo do t’i jepte fund kohës së Netanyahut si kryeministër.

Netanyahu nuk arriti një shumicë vendimtare në zgjedhjet e përgjithshme në mars. Ishin zgjedhjet e katërta jokonkluzive të vendit në dy vjet – dhe përsëri ai dështoi të sigurojë aleatët e koalicionit.

“Mos formoni një qeveri të majtë – një qeveri e tillë është një rrezik për sigurinë dhe të ardhmen e Izraelit.”- tha 71 vjeçari, i cili ka qenë në pushtet për 12 vjet dhe ka dominuar politikën izraelite për një brez të tërë. Ai nuk dha hollësira sipas BBC.

Netanyahu akuzoi Bennett për “mashtrim të publikut” dhe për kryerjen e “mashtrimit të shekullit” – një referencë për premtimet e mëparshme të udhëheqësit të partisë Yamina për të mos bashkuar forcat me Lapid.

Bennett njoftoi më herët në një fjalim televiziv se partia e tij do të bashkohej me bisedimet për të formuar një koalicion qeverisës.

“Netanyahu nuk po përpiqet më të formojë një qeveri të krahut të djathtë sepse ai e di mirë se nuk ka asnjë. Ai po kërkon të marrë të gjithë kampin kombëtar dhe të gjithë vendin, me të në qëndrimin e tij personal të fundit. Unë do të bëj gjithçka për të formuar një qeveri të unitetit kombëtar me mikun tim Yair Lapid.”– tha Bennett.

Marrëveshja nuk është konfirmuar zyrtarisht.