Vendosni fjalën kyçe....

Bjellorusia devijon avionin që po fluturonte nga Athina në Lituani, vetëm për të arrestuar një gazetar/ Zemërohet BE-ja


Vendet perëndimore kanë shprehur zemërim me Bjellorusinë, për devijimin e detyruar të një avioni që mbante një aktivist bjellorus që po fluturonte brenda BE-së.

Udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë përgjigjen ndaj asaj që ekzekutivi i unionit e quajti një “rrëmbim” dhe Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ishte “një veprim tronditës”.

Siç shkruan BBC, Bjellorusia detyroi aeroplanin i cili ishte drejtuar për në Lituani, që të ulej në Minsk duke pretenduar se kishte një kërcënim për bombë ndaj avionit. Më pas arrestuan gazetarin dhe aktivistin bjellorus, Roman Protasevich.

26-vjeçari ishte në bordin e avionit Ryanair, i cili po fluturonte nga Athina. Avioni do të ulej në Vilnius të Lituanisë por ishte akoma në hapësirën ajrore bjelloruse kur autoritetet përplasën një avion luftarak dhe e devijuan atë në kryeqytetin e vendit.

Dëshmitarët thanë se aktivisti ishte “super i frikësuar” dhe u tha bashkëudhëtarëve se do të përballej me dënimin me vdekje nëse do ndalohej në vendin e tij.

Mediet shtetërore në Bjellorusi thanë se Presidenti Alexander Lukashenko kishte dhënë personalisht urdhrin për këtë lëvizje. Avioni u ul në Vilnius më shumë se gjashtë orë pas mbërritjes së tij të planifikuar.

Media shtetërore në Bjellorusi tha se Presidenti Alexander Lukashenko kishte dhënë personalisht urdhrin për lëvizjen. Aeroplani u ul në Vilnius më shumë se gjashtë orë pas mbërritjes së tij të planifikuar.

Që kur fitoi zgjedhjet e diskutueshme gushtin e kaluar, Lukashenko i cili ka drejtuar vendin që nga viti 1994, i ka goditur zërat kundërshtues. Shumë figura të opozitës janë arrestuar ndërsa të tjerët janë larguar në internim.

Ky incidenti solli reagime të ashpra nga i gjithë Bashkimi Evropian, me shumë vende që kërkuan lirimin e menjëhershëm të gazetarit Roman Protasevich dhe nisjen e një hetimi të plotë.

Madje presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, i kërkoi BE-së të vendosë sanksione të reja ekonomike ndaj Bjellorusisë në takimin e së hënës të drejtuesve të unionit.

Ai i tha BBC se hapa të tillë “mund të kenë një ndikim më të madh në sjelljen e regjimit Bjellorus”.

Pse u shënjestrua Protasevich?

Roman Protasevich është një ish-redaktor i Nexta-s, një operacion mediatik me një kanal Telegram. Ai u largua nga Bjellorusia në vitin 2019 për të jetuar në mërgim në Lituani. Nga atje ai mbuloi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, dhe për to ai u akuzua për terrorizëm dhe nxitje të trazirave.

Nexta luajti një rol kryesor në promovimin e opozitës gjatë zgjedhjeve që u fituan nga Lukashenko dhe që janë komentuar si të manipuluara dhe në mbulimin e protestave.

Protasevich tani punon për një kanal tjetër në Telegram, Belamova. Ai ndërhyri për të shkruar për të pasi blogeri Igor Losik u arrestua nga autoritetet bjelloruse në qershor të vitit të kaluar.

Ai ishte në Athinë për të marrë pjesë në një konferencë ekonomike së bashku me Svetlana Tikhanovskaya, udhëheqësja e opozitës që pretendon fitoren në zgjedhje. Edhe ajo tani jeton në mërgim në Lituani.