Vendosni fjalën kyçe....

Sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, Kina porosi të vetëve: Kujdes me asetet e huaja


Partia Komuniste Kineze (PKK), duke kërkuar të mbrojë pushtetin më të lartë të vendit nga sanksionet perëndimore si ato të vendosura ndaj Rusisë për konfliktin në Ukrainë, dyshohet se ka lëshuar një direktivë që shkurajon zyrtarët e lartë që të blejnë asete jashtë vendit.

Politika e re do të bllokojë promovimet për elitat e PKK-së që kanë prona të rëndësishme jashtë shtetit, raportoi të enjten ‘Wall Street Journal’, duke cituar njerëz të paidentifikuar të njohur me këtë çështje. Kufizimi do të zbatohet jo vetëm për asetet që zotërohen drejtpërdrejt dhe indirekt nga vetë zyrtarët e lartë të partisë, por edhe ato që zotërohen nga gratë dhe fëmijët e tyre.

Departamenti i Organizatës Qendrore të PKK-së thuhet se ka lëshuar kufizimin e ri të investimeve në një njoftim të brendshëm në mars, disa javë pasi Rusia nisi ofensivën e saj ushtarake kundër Ukrainës. Sipas raportit, drejtuesit e partive të nivelit ministror nuk do të lejohen të zotërojnë asete të tilla të huaja si pasuri të paluajtshme dhe aksione.

Zyrtarët e partisë do të ndalohen gjithashtu të hapin llogari jo thelbësore në institucionet financiare jashtë shtetit. Për shembull, fëmija i një lideri në moshë kolegji do të mund të mbante një llogari në një bankë vendase ndërsa ndjek një universitet të huaj, por ai ose ajo nuk do të lejohej të depozitonte para në Singapor ose Zvicër si një strehë e sigurt.

Presidenti kinez Xi Jinping është kritikuar më parë për çështje korrupsioni dhe shfaqjet e pasura nga zyrtarët e PKK-së. Një raport i vitit 2014 që citon të dhënat e zbuluara, pretendonte se të afërmit e ngushtë të elitave partiake, duke përfshirë djalin e ish-kryeministrit Wen Jiabao dhe një kunatin e Xi, dyshohet se kishin krijuar korporata jashtë shtetit për të fshehur pasuritë.

SHBA dhe aleatët e saj kanë vendosur sanksione të ashpra për të ndëshkuar dhe izoluar Rusinë për ofensivën në Ukrainë. Disa nga masat kanë synuar individë, duke përfshirë zyrtarë të Kremlinit dhe biznesmenë të pasur.

Presidenti Joe Biden ka kërkuar mënyra për të shitur asetet e konfiskuara të rusëve, si jahtet dhe pasuritë e paluajtshme, në mënyrë që paratë të mund të përdoren për të ndihmuar financimin e rindërtimit të Ukrainës.

Një projektligj i miratuar muajin e kaluar në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA kërkon likuidimin e aseteve të tilla për të mbledhur para për ndihmën dhe rindërtimin e Ukrainës.

Ndërkohë, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha të mërkurën se nuk do të ishte e ligjshme që Shtetet e Bashkuara të konfiskonte asetet e ngrira të bankës qendrore ruse për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës.