Vendosni fjalën kyçe....

Rekrutonte vajza shqiptare për t’i dërguar për prostitucion në Itali, arrestohet 55-vjeçari i dyshuar në Fier


Policia ka vënë në pranga një 55-vjeçar në Fier, i cili akuzohet se rekrutonte dhe dërgonte ilegalisht në Itali vajza shqiptare duke i shfrytëzuar për prostitucion.

I arrestuari është 55-vjeçari Saimir Mehmeti, i cili rezulton i dënuar në Itali me 7 vite e 6 muaj burg, kjo edhe për dy vepra të tjera penale.

 Ai akuzohet për: ‘Grup kriminal’, ‘Shfrytëzim prostitucioni’ dhe ‘Plagosje’.

“Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Fier, në bashkëpunim me Interpol Tirana, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, bazuar dhe në informacionet e mara në rrugë policore, u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi i përkohshëm, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, i shtetasit Saimir Mehmeti, 55 vjeç, banues në Fier.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi autoritetet gjyqësore në Genova, Itali, me vendimin e datës 20.03.2021, e kanë dënuar me 7 vite e 6 muaj burg, për veprat penale ‘Grup kriminal’, ‘Shfrytëzim prostitucioni’ dhe ‘Plagosje’.

Ky shtetas dyshohet se në bashkëpunim me persona të tjerë, ka rekrutuar dhe dërguar ilegalisht në Itali femra shqiptare, të cilat nëpërmjet dhunës i ka shfrytëzuar për prostitucion.”-thuhet në njoftimin e policisë.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.