Vendosni fjalën kyçe....

Pekini ironizon Biden pas kritikave ndaj Xi Jinping: Etiketa juaj e demokracisë ka kushtuar 500 mijë viktima nga Covid-19


Ministria e Jashtme e Kinës ka qortuar ashpër kritikat e presidentit amerikan Joe Biden për mungesën e supozuar të vlerave demokratike të Pekinit, duke pretenduar se pasja e një etikete të demokracisë nuk është aq e rëndësishme sa të kujdesesh për njerëzit e një vendi.

Duke folur të premten, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Hua Chunying, iu drejtua komenteve të bëra nga presidenti i SHBA-së në konferencën e tij të parë për shtyp të enjten, në të cilën Biden pretendoi se udhëheqësi kinez Xi Jinping ‘nuk ka një thërrime demokratike në trupin e tij’.

Hua tha se çështjet e demokracisë dhe centralizimit nuk ishin të rëndësishme për sa kohë që shteti mund të ‘sjellë stabilitet politik, përparim shoqëror dhe të përmirësojë jetesën e njerëzve’.

Ajo deklaroi se Pekini ‘ndjek një filozofi të përqendruar te njerëzit’ e cila është në kontrast të plotë ‘me politikën elektorale të SHBA-së përqendruar në interesat politike partiake’.

Duke iu kthyer sfidave të brendshme të SHBA, zëdhënësja theksoi të metat në demokracinë amerikane, duke pretenduar se ajo nuk po funksiononte në interesin më të mirë të popullit të saj, pavarësisht pasurisë dhe fuqisë së saj të perceptuar.

Pavarësisht se sa një vend mburret me vlerat e tij demokratike, ai pa më shumë se 500,000 njerëz që vdisnin nga epidemia pa bërë asgjë dhe më shumë se 40,000 njerëz të vrarë nga dhuna me armë çdo vit pa bërë asgjë.