Vendosni fjalën kyçe....

Zhduken në mënyrë misterioze pamjet e masakrës së pretenduar të trupave britanike në Afganistan – Raporti


Një video që pretendohet se tregon një njësi speciale e Forcave Speciale Britanike, SAS, duke kryer krime lufte në Afganistan është zhdukur me sa duket, pasi një hetim mbi “masakrat” e pretenduara të skuadrës është rrëzuar nga provat e munguara dhe heshtja nga dëshmitarët.

Saifullah Yar ishte vetëm 19 vjeç kur familja e tij u qëllua për vdekje në një bastisje të SAS në fshatin e tyre në Afganistan në vitin 2011. Kur hetuesit ushtarakë britanikë fluturuan në Kabul në 2017 për të hetuar bastisjen, ai u tha atyre se ishte në pranga gjatë bastisjes. Yar pretendon se dëgjoi dy breshëri armësh dhe kur britanikët u larguan, të afërmit e tij ishin të vdekur e trupat e tyre të mbushur me plumba.

Pamjet në video të bastisjes me sa duket u kapën nga trupat amerikane nga lart, por sipas një raporti të ri të Sunday Times, autoritetet amerikane humbën në mënyrë misterioze pamjet dhe nuk ishin në gjendje t’i dorëzonin ato në një gjykatë britanike, ku Saifullah ka paditur trupat britanike.

Zhdukja misterioze nuk është hera e parë që provat kryesore nga bastisja janë zhdukur ose janë fshehur. Vizita e hetuesve të Policisë Luftarake Mbretërore (RMP) 2017 në Kabul ishte një nga detyrat e tyre të fundit në një hetim tre vjet e gjysmë për akuzat e krimeve të luftës kundër njësisë SAS.

Hetuesit intervistuan 42 ushtarë të cilët thanë se nuk ishin në gjendje ta mbanin mend misionin. Dokumentet e gjykatës të raportuara nga Times deklaruan se një gjykatës e quajti këtë një rast të ‘amnezisë kolektive’. Armët e përdorura në bastisjen e fshatit të Saifullah u shkatërruan në të njëjtin vit RMP hapi hetimin e saj.

Sidoqoftë, provat kundër trupave të SAS janë grumbulluar. Hetuesit zbuluan se plumbat britanikë 5.56 mm, në vend të fishekëve 7.62 mm të përdorura nga komandot afganë, ishin përdorur për të vrarë viktimat. Për më tepër, ata shqyrtuan raportet se armët ishin vendosur në trupat e këtyre viktimave, në mënyrë që të justifikonin vrasjet më vonë.