Vendosni fjalën kyçe....

Protestat në mbështetje të Navalny, autoritetet arrestojnë mijëra persona (Foto+Video)


Më shumë se 1000 persona janë arrestuar në tubime në mbështetje të udhëheqësit të burgosur të opozitës Alexei Navalny në Rusi, thotë një grup monitorimi.

Në Moskë policia ka mbyllur stacionet e metrosë dhe po kufizon lëvizjen në qendër të qytetit. Rreth 140 persona janë ndaluar atje.

Navalny u burgos kur u kthye në Rusi pasi u rikuperua nga një përpjekje për ta vrarë atë me një agjent nervor.

Ai akuzohet për mosrespektim të dënimit me kusht.

Figura e opozitës sapo kishte mbërritur nga Berlini, ku kaloi disa muaj duke u rikuperuar nga sulmi gati fatal.

Autoritetet ruse thonë se ai duhej të raportonte në polici rregullisht për shkak të një dënimi me kusht për përvetësim.

Navalny ka denoncuar ndalimin e tij si “haptazi të paligjshëm”, duke thënë se autoritetet e dinin se ai po trajtohej në Berlin për helmimin nga Novichok, i cili ndodhi në Rusi gushtin e kaluar.

Autoritetet e Moskës më herët thanë se rreth 300 njerëz ishin mbledhur për protestën. Pamjet treguan një lumë njerëzish të shoqëruar në autobusë nga policia e trazirave.

Tubimet në mbështetje të  Navalny tashmë janë zhvilluar në lindje të Rusisë, pavarësisht paralajmërimeve të policisë për tubime.

Në qytetin siberian të Novosibirsk, të paktën 2,000 njerëz marshuan nëpër qytet duke brohoritur “Liri” dhe “Putini është një hajdut”.

Në Yakutsk, ku temperaturat ranë në -40C, një protestues me emrin Ivan tha se ishte tubimi i parë që kishte marrë pjesë.

“Jam lodhur nga despotizmi dhe paligjshmëria e autoriteteve. Asnjë pyetje nuk është përgjigjur. Unë dua qartësi, hapje dhe ndryshim. Kjo është ajo që më bëri të vij këtu,” tha ai.

screen-capture-5-ge0grit9-4yn5_kBcHtZjl_XIik


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *