Vendosni fjalën kyçe....

“Jemi në luftë e fashizmin dixhital” – Erdogan thirrje turqve të fshijnë WhatsApp-in


Zyra e shtypit e presidentit turk Erdogan thuhet se po mbyll grupet e saj në WhatsApp lidhur me shqetësimet e privatësisë.

Masa vjen pasi Ankaraja bëri thirrje për një braktisje në të gjithë vendin të aplikacionit të mesazheve në pronësi të Facebook.

Duke filluar të hënën, zyra po kalon në aplikacionin e koduar të mesazheve BiP, i cili është zhvilluar nga firma turke Turkcell, njoftoi Bloomberg, duke cituar mesazhet e brendshme të postuara në grupet WhatsApp.

Vendimi vjen në mes të shqetësimeve në rritje për planin e WhatsApp për të filluar ndarjen e të dhënave personale me kompaninë e saj mëmë, Facebook.

Politika hyn në fuqi më 8 shkurt dhe përdoruesit që refuzojnë kushtet e reja nuk do të kenë mundësi të hyjnë në llogaritë e tyre në platformën e mesazheve.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *