Vendosni fjalën kyçe....

Dalin shifrat e reja: 7 të vdekur dhe 259 raste me Covid në 24 orët e fundit në Kosovë


Publikohen të dhënat e fundit mbi situatën epidemiologjike në Kosovë. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, në 24 orët e fundit kanë rezultuar 259 raste të reja me Covid-19.

Ndërkohë kanë humbur jetën 7 persona.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.531 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 259 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (75 vjeç), Gjakovë 1 rast (52 vjeç), Pejë 1 rast (70 vjeç), Prishtinë 1 rast (82 vjeç), Rahovec 1 rast (67 vjeç), Suharekë 1 rast (78 vjeç), Vushtrri 1 rast (71 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 53.523 raste nga 195.475 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.375 raste të vdekjes.”– njofton IKSHPK.

Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 613 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 45.613 raste.

Ndërsa numri i rasteve aktive është 6.535.

“Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 78 raste, Podujevë 31 raste, Ferizaj 12 raste, Gjakovë 12 raste, Gjilan 12 raste, Mitrovicë 12 raste, Suharekë 12 raste, Fushë-Kosovë 11 raste, Lipjan 10 raste, Obiliq 9 raste, Pejë 8 raste, Viti 8 raste, Malishevë 7 raste, Vushtrri 6 raste, Deçan 5 raste, Rahovec 5 raste, Dragash 3 raste, Klinë 3 raste, Prizren 3 raste, Shtime 3 raste, Skenderaj 3 raste, Kamenicë 2 raste, Kaçanik 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Drenas dhe Istog.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!”– përfundon njoftimi i IKSHPK-së.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *