Vendosni fjalën kyçe....

Aksidenti në minierën e qymyrit në Kinë i merr jetën 23 personave


Njëzet e tre njerëz vdiqën pasi ishin bllokuar në një minierë në qytetin jugperëndimor të Kinës Chongqing, tha të shtunën agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, aksidenti i dytë i rajonit në pak më shumë se dy muaj.

Të vdekurit ishin midis 24 personave të bllokuar nën tokë nga nivelet e tepërta të gazit të monoksidit të karbonit në minierën e qymyrit Diaoshuidong, tha agjencia, duke shtuar se një i mbijetuar ishte shpëtuar, pas më shumë se 30 orësh kërkimesh.

Aksidenti i së premtes, i cili ndodhi rreth orës 5 pasdite. (0900 GMT) në një minierë të mbyllur për më shumë se dy muaj ndërsa kompania çmontonte pajisjet nëntokësore, po hetohet, shtoi ajo.

Kina të dielën urdhëroi autoritetet lokale të “marrin me vendosmëri masa vendimtare për të ndaluar në mënyrë efektive aksidentet e mëdha në minierat e qymyrit”, sipas një deklarate të botuar në faqen e internetit të Ministrisë së Menaxhimit të Emergjencave.

Zyrtarët nga Këshilli i Shtetit gjithashtu i kërkuan qeverisë Chongqing të nisë një kontroll gjithëpërfshirës të prodhimit të sigurt në të gjitha minierat e qymyrit dhe të eliminojë kapacitetin e vjetër të prodhimit në një mënyrë të rregullt dhe të sigurt, tha deklarata.

Minierat e Kinës janë ndër më vdekjeprurset në botë, me 16 vdekje të raportuara në fund të Shtatorit pasi nivele të larta të monoksidit të karbonit bllokuan minatorët në minierën e qymyrit Songzao në Chongqing.

Diaoshuidong, e ndërtuar në 1975 dhe drejtuar që nga viti 1998 si një ndërmarrje private, është një minierë me gaz të lartë me kapacitet vjetor prej 120,000 tonë qymyr, tha Xinhua.

Në 2013, tre njerëz u vranë dhe dy u plagosën në një incident të helmimit me sulfur hidrogjeni në minierë, shtoi ai.