Vendosni fjalën kyçe....

Rrëzohet radioteleskopi më i fuqishëm në botë, gjurmoi për dekada sinjale nga hapësira (Foto)


Radio teleskopi gjigant në Observatorin Arecibo në Porto Riko është rrëzuar, duke i dhënë fund dekadave të zbulimeve jashtëtokësore prej tij. Teleskopi ishte dëmtuar më parë dhe pritej të mbyllej.

Platforma 820 tonëshe e teleskopit u çlirua nga kabllot e saj të çelikut dhe u përplas përmes parabolës  së gjerë 305 metra poshtë të hënën në mbrëmje, tha Fondacioni Kombëtar i Shkencës (NSF) në një postim në Twitter.

Observatori ishte mbyllur që nga gushti, pasi një kabëll ndihmës copëtoi dhe çau një vrimë prej 100 metrash në parabolë. Pas një ndërprerjeje tjetër, NSF njoftoi se inxhinierët e saj po punonin për çaktivizimin e teleskopit gjigant.

Para serisë së tij të fatkeqësive, fondet për teleskopin ishin zvogëluar në mënyrë të vazhdueshme gjatë dekadës së fundit, pavarësisht protestës nga komuniteti shkencor.

Fotot e marra nga lart treguan pjesën e teleskopit të hedhur në mbeturina, ndërsa pamje të tjera treguan se kullat mbështetëse të teleskopit ishin ende në këmbë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *