Vendosni fjalën kyçe....

Zbulohet specie e re misterioze në thellësi të detit, më e vogël se një milimetër (Video)


Studiuesit e Administratën Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) kanë identifikuar një specie të re ctenophore duke përdorur pamje të cilësisë së larta të marra nga një dron deti për herë të parë në histori.

Invertebrori detar xhelatinor ‘Duobrachium sparksae’ u pikas nga droni i drejtuar nga distanca (ROV) Deep Discoverer në brigjet e Porto Rikos në vitin 2015 në një thellësi prej 3,900 metrash. Droni i detit mori pamjet e krijesës së çuditshme, që është më pak se një milimetër i gjatë.

Megjithëse zhytja u bë në vitin 2015, shkencëtarët donin të ishin absolutisht të sigurt para se të pretendonin zbulimin e një specieje të re dhe morën kohën e tyre duke kërkuar me përpikmëri pamjet nga ekspedita.

Në mënyrë tipike, klasifikimi i specieve të reja kërkon prova dhe ekzaminime të gjera laboratorike, diçka që është jashtëzakonisht e vështirë me pikat e thella të detit si ‘Duobrachium Sparksae’, pasi ato nuk zgjasin shumë jashtë thellësive dërrmuese të oqeanit.