Vendosni fjalën kyçe....

AAK këmbëngulëse, Selimi: Përkrahim vetëm Ramush Haradinajn për president


Pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi nga posti, Kosova është vendosur përballë sfidës së zgjedhjes së një Presidenti të ri.

Vjosa Osmani ka marrë përkohësisht detyrën e Presidentit, ndërkohë që partitë politike qeveritare duhet të zgjedhin një president të ri.

Përplasja më e madhe është mes LDK- AAK. Ministri i Drejtësisë Selim Selimi, ka deklaruar se AAK do mbështesë vetëm Ramush Haradinajn.

“Nëse e quani këmbëngulësi, ne jemi e vetmja parti që ka qenë transparente me pozicionin e saj. Ne kemi vetëm një propozim, dhe ai është Ramush Haradinaj” – tha 
Selimi. “AAK me vullnetin e deputetëve që ka në Kuvend, është zotuar që do ta përkrahë vetëm kandidatin për president, Ramush Haradinaj”.

Para se Thaçi të jepte dorëheqjen, nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri tha për mediat se në rast se Thaçi do linte detyrën kandidat mund të jetë edhe Isa Mustafa.