Vendosni fjalën kyçe....

S’ndalen protestat në Bjellorusi, vijon presioni ndaj Lukashenkos për dorëheqjen


Mijëra njerëz kanë marshuar në kryeqytetin e Bjellorusisë në Minsk dhe në qytete të tjera, në protestën e fundit kundër presidentit Alexander Lukashenko.

Forca të shumta policore u vendosën në gatishmëri, duke bllokuar zonat kryesore.

Policia tha se arrestoi rreth 400 njerëz përpara dhe gjatë protestave, të quajtura Marshi i Heronjve.


Protestat janë shkaktuar nga zgjedhjet e diskutueshme të mbajtura rreth një muaj më parë dhe nga dhuna policore që i pasoi ato.

Demonstruesit duan që Lukashenko të japë dorëheqjen pasi akuzohet për manipulim të gjerë të votave.

Por lideri bjellorus, i cili qëndron në pushtet prej 26 vjetësh, i ka mohuar akuzat dhe akuzon kombet perëndimore për ndërhyrje.

66-vjeçari ka premtuar të mbrojë Bjellorusinë.

Shumica e liderëve të opozitës tani janë nën arrest ose në internim.

Kjo është e diela e pestë radhazi e protestave masive, me rreth 100,000 njerëz që protestojnë çdo javë.