Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet në Mesdhe, presidenti i Këshillit të Evropës rishpreh mbështetjen për Greqinë


Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, përsëriti të hënën solidaritetin e Bashkimit Evropian me Greqinë dhe Qipron gjatë një bisede telefonike me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, ku situata gjithnjë e më e tensionuar në Mesdheun Lindor ishte tema kryesore e diskutimit, sipas burimeve.

Telefonata midis Mitsotakis dhe Michel erdhi përpara një vizite të planifikuar në Athinë nga Michel më 15 shtator dhe një samiti të Këshillit Evropian më vonë gjatë muajit, ku përgjigja e Bashkimit Evropian ndaj shkeljeve turke në Mesdheun Lindor pritet të kryesojë axhendën.

Ajo erdhi gjithashtu ndërsa zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas konfirmoi se Mitsotakis do të zhvillojë bisedime me presidentin Francez Emmanuel Macron në Korsikë të enjten.

Një marrëveshje francezo-greke e mbrojtjes pritet të jetë në qendër të takimit kokë më kokë midis dy udhëheqësve.