Vendosni fjalën kyçe....

“Pijeni pilulën e kuqe” – Postimi i Elon Musk merr lavdërimin e Ivanka Trump dhe sharjet e demokratëve


Elon Musk ka shkaktuar përsëri një stuhi në internet, duke nxitur publikun të ‘pijë pilulën e kuqe’. Referenca e Matrix e bëri atë të lavdërohej nga konservatorët, por krijuesit e filmit ikonik nuk ishin të kënaqur.

Mesazhi i ri i fshehtë nga miliarderi, i cili ka qenë vazhdimisht duke postuar në Tëitter gjëra të çuditshme kohët e fundit, mbërriti të dielën pasdite.

Ndryshe nga fijet e gjata dhe madje edhe më pak koherente që Musk prodhoi në të kaluarën, këtë herë ai qëndroi në një formë të shkurtër të denjë për një kryevepër të vërtetë.

“Pini pilulën e kuqe”, deklaroi ai, duke postuar një emoji me trëndafil të kuq.

Referenca e qartë e Matrix ka qenë një meme e njohur për vite me radhë, e lidhur me ‘zgjimin’ në një mënyrë apo në një tjetër, por kohët e fundit është lidhur me një zhvendosje drejt pikëpamjeve më konservatore.

E ndjekur nga një meme tjetër e paqartë e lidhur me Matrix, mesazhi shpërtheu në Tëitter, duke marrë mbi 300,000 pëlqime dhe më shumë se 20,000 përgjigje, duke tejkaluar madje edhe ‘suksesin’ e tij të fundit “Tesla çmimi i aksioneve është shumë i lartë”.

Shumë individë konservatorë, përfshirë Ivanka Trump, zbritën në murin e Musk për t’i thënë atij se ata tashmë e morën pilulën e kuqe.

Postimi i Musk-ut, nxiti reagimin e njërës nga bashkëkrijuesit e Matrix, Lilly Wachowski, e cila nuk ishte aq i lumtur me Musk – dhe vajzën e Donald Trump – që citonin filmin e saj. Regjisorja, e mirënjohur për pikëpamjet e saj të majta, i qortoi të dy ata.