Vendosni fjalën kyçe....

Vietnami konfirmon vdekjen e parë nga koronavirusi


Vietnami ka regjistruar vdekjen e tij të nga parë Covid-19. Lajmi u publikua nga media shtetërore.

Viktima ishte një burrë 70-vjeçar nga qyteti qendror i Hoi An.

Prej më shunë se tre nuajsh në Vetnam nuk ishte raportuar asnjë rast i ri me koronavirusin, derisa një numër rastesh të reja nisën të shfaqen në fillim të kësaj jave në vendpushimin e Da Nang.

Vietnami, i cili ka një popullsi prej rreth 95 milion, ka raportuar vetëm 509 raste që prej fillimit të pandemisë.

Për dallim nga shumë vende të tjera, Vietnami veproi para se të kishte raste të konfirmuara, duke i mbyllur kufijtë pothuajse për të gjithë udhëtarët, përveç kthimit të qytetarëve të tij. Kushdo që hyn në Vietnam është i detyruar të vendoset në karantinë në objektet qeveritare për 14 ditë dhe t’i nënshtrohet trajtimit.