Vendosni fjalën kyçe....

Njihuni me Bob dhe Doug, dy austronautët që po bëjnë udhëtimin historik në hapësirë


Ditën e djeshme dy astronautë të NASA-s bënë histori kur ata u nisën në një raketë të SpaceX, duke u bërë astronautët e parë që dërgohen në hapësirë nga SHBA-ja në gati një dekadë. Por çfarë tjetër duhet të dimë?

Udhëtimi deri në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës zgjat 19-orë. 10 minuta pas nisjes, faza e parë e raketës Falcon 9 u nda nga pjesa tjetër dhe u ul me sukses në Tokë për t’u përdorur përsëri. Më pas u nda edhe faza e dytë e raketës dhe kapsula e astronautëve vazhdoi udhëtimin drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

 

Kur anija e hapësirës Atlantis u nis për herë të fundit nga Cape Canaveral më 8 korrik 2011, ajo drejtohej nga astronauti i NASA-s Doug Hurley.

Tani gati një dekadë më vonë, Hurley është një nga dy pilotët e provës për anijen raketë krejt të re të prodhuar nga SpaceX për këtë fluturim.

Astronauti tjetër është Koloneli i Forcave Ajrore Bob Behnken, shoku i tij i klasës.

Bob Behnken

Para nisjes, Behnken është shprehur i emocionuar përë këtë mision. “Jam vërtet i entuziazmuar për këtë mision të NASA dhe SpaceX për të rikthyer fluturimin e hapësirës njerëzore në brigjet e Florida-s” tha Behnken gjatë një konference më 1 maj.

Ai shtoi se ai mezi pret të ndajë misionin dhe përvojën me djalin e tij 6- vjeçar, Theodore. Behnken është i martuar me një tjetër astronaute të NASA-s, Megan McArthur, e cila fluturoi në misionin STS-125 për punën e Teleskopit Hapësinor Hubble në 2009.

Behnken u rrit në Misuri dhe fitoi dy diploma bachelor në fizikë dhe inxhinieri mekanike në vitin 1988 dhe 1992 (respektivisht), në Universitetin Uashington në St. Louis. Ai fitoi një diplomë master në inxhinieri mekanike në vitin 1993 në Caltech dhe një doktoraturë në inxhinieri mekanike në vitin 1997, gjithashtu në Caltech.

Pas shkollës pasuniversitare, Behnken ndoqi Shkollën e Forcave Ajrore në në Kaliforni ndërsa ishte në trupat e trajnimit të oficerëve të Rezervave të Forcave Ajrore dhe shërbeu si inxhinier i provës së fluturimit. Ai regjistroi mbi 1.500 orë fluturimi dhe fluturoi në mbi 25 lloje të ndryshme të avionëve.

Ai u zgjodh në trupin e astronautëve të NASA-s në korrik të vitit 2000. Pas përfundimit të trajnimit të astronautëve, ai shërbeu si shef i degës së operacioneve të stacionit hapësinor në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s. Ai vazhdoi të shërbejë si shefi astronaut i NASA midis viteve 2012 dhe 2015.

Në vitin 2008, Behnken fluturoi në hapësirë ​​për herë të parë në anijen hapësinore Endeavour, si pjesë e misionit STS-123 në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor. Ai fluturoi përsëri në Endeavor në vitin 2010 për misionin STS-130.  Në total, Behnken ka regjistruar më shumë se 708 orë në hapësirë ​​dhe ka kaluar më shumë se 37 orë jashtë stacionit hapësinor.

Kush është Doug Hurley

Hurley është shprehur po aq i emocionuar sa Behnken që u bë pjesë e këtij fluturimi historik. “Është një nder i madh të jesh pjesë e këtij misioni”- tha ai gjatë të njëjtës konferencë më 1 maj. Ai vuri në dukje se ky fluturim vjen afërsisht pas një dekade dhe se ai dhe Behnken kanë punuar me programin e ekuipazhit tregtar të NASA-s dhe me SpaceX për vite me radhë derisa erdhën në këtë mision. Ai thotë se i është dashur një kohë e gjatë për të arritur deri këtu.

Si Behnken, edhe Hurley është gjithashtu i martuar me një astronaute të NASA-s. Hurley është martuar me astronauten në pension Karen Nyberg, e cila shërbeu si specialist në misionin STS-124 dhe si inxhiniere fluturimi për ekspeditat 36 dhe 37 në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Hurley fitoi një diplomë bachelor në shkencë në inxhinierinë civile në TK, në vitin 1988. Po atë vit, ai u bë nënkolonel i dytë në Korpusin Detar amerikan. Ai më pas vazhdoi të ndiqte Shkollën Themelore në Quantico, Virginia dhe në vitin 1989, hyri në trajnimin e fluturimit.

Hurley u bë aviator detar në 1991 dhe pas trainimit, shërbeu në tre dislokime në Paqësorin Perëndimor. Ai gjithashtu ndoqi shkollën pasuniversitare Detare në TK, Kaliforni, ku mbaroi Kursin e Aviacionit Detar të Shteteve të Bashkuara dhe Kursin e Instruktorëve të Taktikave, Kursin e Taktikave të Divizionit Detar dhe Kursin e Oficerëve të Sigurisë së Aviacionit.

Në 1997, ai u zgjodh për të marrë pjesë në Shkollën e Testit Pilot Detar të Shteteve të Bashkuara në TK, dhe pas diplomimit, u caktua si pilot testi dhe oficer i projektit me Skuadron e Testit të Avionëve Detarë Strike (VX-23). Hurley mori pjesë në shumë testime fluturimi dhe ishte madje piloti i parë Detar që fluturoi një aeroplan luftarak. Ai ka regjistruar më shumë se 5,500 orë fluturimi në më shumë se 25 lloje të ndryshme të avionëve. Ashtu si Behnken, edhe Hurley u zgjodh në korpusin e astronautëve të NASA-s në korrik të vitit 2000. Ai u zgjodh si pilot dhe, pas dy vjet trajnimesh, u caktua në detyra teknike në zyrën e astronautëve në TK dhe shërbeu si personel kryesor i ndihmës së astronautëve për anijet në misionet STS-107 dhe STS-121. Hurley shërbeu gjithashtu si drejtor i operacioneve të NASA-s në Qendrën e Trajnimit të Kozmonautëve të Gagarin në Star City, Rusi.

Në vitin 2009, Hurley fluturoi në hapësirë ​​për herë të parë në anijen hapësinore Endeavour si pilot në STS-127. Pas këtij misioni, ai shërbeu si shef sigurie i zyrës së astronautëve. Në vitin 2011, ai fluturoi në anijen Atlantis në misionin përfundimtar të anijes hapësinore, STS-135.

 Më vonë, në vitin 2014, Hurley u bë asistent drejtori për programin e ekuipazhit tregtar për drejtorinë e operacioneve të fluturimit.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e  Space.com


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *