Vendosni fjalën kyçe....

Ish-presidenti francez akuzohet nga gazetarja për ngacmim seksual


Zyrtarët francezë kanë nisur një hetim mbi ish-Presidentin Valéry Giscard d’Estaing për dyshimin se kishte ngacmuar një gazetare.

Gazetarja gjermane Ann-Kathrin Stracke thotë se ish-udhëheqësi preku të pasmet e saj në mënyrë të përsëritur gjatë një interviste për vitin 2018.

Zonja Stracke tha se lëvizja globale MeToo, e cila ka theksuar ngacmimin seksual dhe sulmin ndaj grave, e frymëzoi atë që të dalë përpara.

94-vjeçari ka mohuar akuzën.

Një deklaratë me email nga avokati i Z. Giscard d’Estaing raportuar në New York Times tha se ai nuk e mbante mend incidentin, nuk ishte i vetëdijshëm për ndonjë ankesë, dhe se ai po konsideronte veprime juridike pas “sulmit veçanërisht të papërcaktuar dhe fyes të mediave”.

Zonja Stracke paraqiti një denoncim në Francë në lidhje me incidentin në Mars. Reporterja gjermane i tha agjencisë së lajmeve AFP që ajo vendosi të tregojë historinë e saj sepse “Unë mendoj se njerëzit duhet ta dinë se një ish-president i Francës më ngacmoi seksualisht“.

Ajo gjithashtu ka thënë se lëvizja MeToo “më tregoi se sa e rëndësishme është të flasim për këto çështje në mënyrë të hapur”.

Gazeta franceze Le Monde dhe gazeta gjermane Sueddeutsche Zeitung raportuan së pari akuzat javën e kaluar.

Zonja Stracke, tani 37 vjeç, udhëtoi në Paris në dhjetor 2018 për të intervistuar Z. Giscard D’Estaing për transmetuesin publik gjerman WDR.

Pasi foli me ish-drejtuesen, reporteri tha që ajo kërkoi një fotografi me të dhe ekipin. Ai gjoja vendosi krahun rreth belit para se ta zhvendoste në mollaqe. Ajo tha se nuk ishte në gjendje ta shtynte dorën.