Vendosni fjalën kyçe....

Putini mund të ishte pushuar në 1998-ën nga puna që e shtyu drejt presidencës


Karriera e Vladimir Putinit mund të ishte shkatërruar para se ai të bëhej president i Rusisë, kështu pretendon një ish-zyrtar i Kremlinit.

Ai thotë se një kryeministër me ndikim tentuar dy herë për të larguar Putinin nga puna e tij në Shërbimin Federal të Sigurisë.

Putini ishte në krye të FSB-së midis shtatorit 1998 dhe majit 1999. Progresi i tij i jashtëzakonshëm në karrierë e bëri atë zv / kryeministër, pastaj kryeministër, dhe në fund president i përkohshëm i Rusisë më 31 dhjetor 1999 – pas dorëheqjes befasuese të Boris Yeltsin.

Por historia e jetës së presidentit aktual mund të kishte qenë krejt ndryshe, sipas ish-kreut të administratës së Jeltsin, Valentin Yumashev.

Zyrtari i nivelit të lartë të Kremlinit e bëri këtë deklaratë gjatë një interviste me gazetarin ruso-amerikan Vladimir Pozner, i cili u përqëndrua në prapaskenat e dramës së kabinetit të fundvitit 1990.

Në atë kohë, Putin drejtonte FSB-në ndërsa diplomati Yevgeny Primakov ishte Kryeministri. Primakov është ndoshta më i njohur në Perëndim për anulimin e një vizite shtetërore në SHBA në mars të vitit 1999 dhe kthimin e aeroplanit të tij mbi Atlantikun, në përgjigje të bombave të NATO-s të Jugosllavisë.

Sidoqoftë, në Rusi, ai vlerësohej si pasardhësi i mundshëm i Jeltsin. Ai u bë rivali de-fakto i Putinit ndërsa u përpoq të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të 2000.

“Ai dy herë u përpoq ta largonte Putinin nga posti i Drejtorit të FSB-së. Pak njerëz e dinë këtë.” – tha Ymashev, citon RT.

Sidoqoftë, Yeltsin nuk do ta lejonte Primakov ta bënte këtë, tha Yumashev pa zbuluar detaje të tjera. Presidenti i ndjerë rus me sa duket e vlerësonte Primakovin si shumë autoritar dhe i stilit sovjetik, për t’u bërë udhëheqësi i ri i kombit.

Yumashev kujton dhe disa nga telefonatat me Putinin në vjeshtën e vitit 1998. Ai thotë se drejtori i atëhershëm i FSB-së i kërkoi që të fliste urgjentisht për kërkesat e Primakovit për të imponuar vullnetin e tij në shërbimin e sigurisë – konkretisht, kishte urdhëruar Putinin të spiunojë Grigory Yavlinsky, udhëheqës i partisë opozitare Yabloko.

Putin siç duket ishte kundër taktikave të tilla, madje u zotua të jepte dorëheqjen nëse Yeltsin do të pranonte vendosjen e një kundërshtari politik nën mbikëqyrje. Yumashev e siguroi atë se edhe presidenti ishte kundër.

Në fund, Primakov u tërhoq nga gara presidenciale dhe më vonë madje u bë këshilltari aleat dhe i besuar i Putinit. Politikani veteran vdiq në 2015, në moshën 85 vjeçare.