Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina zgjeron hetimet për drejtuesin e firmës ku punonte Hunter Biden, emri i tij i përmendur në disa raste


Djali i Joe Biden, Hunter, përmendet në disa hetime që kanë të bëjnë me themeluesin e kompanisë Burisma, pasi dokumentet e prokurorëve ukrainas sugjerojnë se ai ishte pjesë e një skeme të pastrimit të parave.

Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Ruslan Ryaboshapka, tha se janë zgjeruar hetimet për Mykola Zlochevsky-n, themeluesin e kompanisë së gazit natyror Burisma, për akuzat për përvetësim të fondeve të qeverisë. Hunter Biden bën pjesë në bordin e drejtorëve të firmës.

Hetimi i vazhdueshëm për marrëdhëniet e dyshuara të kompanisë Burisma u nxit në gusht, kur Ryaboshapka urdhëroi një rishikim të çështjeve penale që përfshinin kompaninë.

Çështja është bërë një pjesë kritike e ligjërimit politik amerikan, që pas nisjes së hetimeve nëse presidenti i SHBA-së Donald Trump i ofroi homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky ndihmë ushtarake në këmbim të rihapjes së një hetimi mbi Biden.

Duke folur para gazetarëve të mërkurën, Ryaboshapka tha se ai nuk kishte asnjë kontakt me zyrtarët amerikanë dhe se nuk ishte në asnjë mënyrë “i “presionuar” për të ndjekur familjen Biden.

Siç raporton RT, prokurori tha se nuk kishte asnjë çështje “Burisma”, por theksoi se hetuesit janë duke trajtuar 13 raste të lidhura me Zlochevsky-n. Kur u pyet nga gazetarët se kush ishte ndonjë prej atyre që kishte të bënte me problemet ligjore të Burisma-s, ai zbuloi se emri i kompanisë, si dhe ai i Bidenit të ri, kanë dalë në disa nga ato raste.

Prokurori nuk ka dhënë ende ndonjë detaj shtesë se pse emri i Biden ishte përfshirë në dokumente. Megjithatë,  në një konferencë për shtyp dy deputetë ukrainas pretenduan se kishin dokumente të cilat konfirmojnë se Hunter Biden dhe të tjerë konsulentëve u janë paguar para“ të marra me mjete kriminale ”, të cilat më pas u pastruan me ndihmën e Zlochevsky.

Dokumentet, tregojnë se Biden dhe partnerët e tij morën mbi 16.5 milion dollarë brenda një periudhe të shkurtër midis nëntorit 2014 dhe tetorit 2015. Nuk ka asnjë të dhënë që Hunter Biden ose ndonjë nga drejtorët e tjerë ishin në dijeni të origjinës së paligjshme të këtyre fondeve.

Duke folur në konferencën për shtyp, deputeti ukrainas Andriy Derkach pohoi: “Biden mori fonde jo për shkak të veprimtarisë së suksesshme të Burisma apo për shkak të vendimeve ose rekomandime brilante të biznesit.  Këto janë paratë e qytetarëve të Ukrainës. Fondet janë marrë me mjete kriminale. Kjo është ajo që ata thonë në Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm.”

Çështja kundër Zlochevsky tani ka ngecur, me autoritetet që s’po munden dot ta lokalizojnë atë. Ryaboshapka konfirmoi të mërkurën se ish-ministri është futur në listën e personave të kërkuar. Zlochevsky  ka qenë ministri i Ukrainës për Ekologjinë dhe Burimet Natyrore nga korriku 2010 deri në prill 2012.