Vendosni fjalën kyçe....

Tabaku: Shqipëria është kthyer në vend kyç të drogërave, 3 rastet e fundit që tregojnë protagonizmin


Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku nëpërmjet një postimi në Facebook ka denoncuar rastet e trafikut të drogës duke theksuar se Shqipëria është shndërruar në nyjë e trafikut të drogës.

Tabaku sjell në vëmendje rastin më të fundit të ku u kapën  një sasi rekord droge.

Sipas Tabakut edhe Bundestagu ka kërkuar që të luftohet trafiku i drogës por mazhoranca është e kapur dhe e pafuqishme të luftojë atë.

Postimi i plotë:

Shqipëria e cila kërkon integrimin në BE është kthyer në një vend kyç sa i takon drogërave, janë 3 raste të paraqitura për publikun këto ditë që vërtetojnë protagonizmin (ashtu si është bërë e udhës këto 6 vitet e fundit) në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Rasti më i bujshëm ishte ai i disa ditëve më parë ku një sasi rekord kokaine u kap falë nderhyrjes se DEA-s. Por porositësi i shpëtoi aksionit.

Faqja që tregon udhetimet e anijeve me ngarkese zbulon se kompania Alba Exotic Fruit shpk, khttps://panjiva.com/Alba-Exotic-Fruit-Shpk/29513544) a kryer 151 udhëtime me të njëjtin intenerar. Secili prej nesh e ka të thjeshtë të kryejë llogaritë se sa kg kokainë mund të jenë transportuar.

Një nga kriteret e vendosura nga Bundestag lidhet me trafikimin e lëndëve narkotike dhe shndërrimin e Shqipërisë në nje bazë për drogat e forta dhe nyjë në trafikun ndërkombëtar.

Integrim do të thotë plotësimi kushteve, kjo e fundit do të thotë vullnet politik dhe kjo mungon. Shqipëria dhe shqiptarët nuk mund të jenë peng i politikës së kësaj qeverie dhe mazhorance. Shqipëria ka nevojë për politikanë seriozë, për rezultate konkrete e jo për propagandë. Trafiku i drogës e lufta ndaj krimit të organizuar përherë e më shumë po theksohen si kritere si shkak i mungesës së progresit në to!

Nuk është kjo Shqiperia që meritojne femijet tane, nuk eshte kjo rruga Europiane e Shqiperise! Me Edi Ramen nuk mund te kete Shqiperi europiane!