Vendosni fjalën kyçe....

Përfundon shkëmbimi i shumëpërfolur i të burgosurve mes Rusisë e Ukrainës


Pavarësisht se u bllokua disa herë, shkëmbimi i shumëpritur i të burgosurve midis Rusisë dhe Ukrainës më në fund ka përfunduar. Avionët që mbajnë të burgosurit janë vendosur të zbarkojnë në Moskë dhe Kiev të shtunën pasdite.

Një aeroplan i qeverisë ukrainase që transportonte të burgosur të lëshuar nga Rusia u ngrit nga një aeroport pranë Moskës dhe aktualisht po shkon për në Kiev. Në të njëjtën kohë, një aeroplan rus po kthehet nga Kievi pasi ka kapur të burgosur atje.

Dhjetëra marinarë ukrainas, të cilët u kapën brenda tre anijeve luftarake nga Garda Bregdetare Ruse pas një bllokimi të tensionuar pranë ngushticës Kerch vitin e kaluar, gjithashtu janë përfshirë në shkëmbim.

Ata u akuzuan për shkelje të kufirit detar të Rusisë. Ukraina pretendoi se anijet e saj ishin kapur në ujërat ndërkombëtare dhe akuzuan Moskën për agresion të pa provokuar.

Avionët që transportonin ish-të arrestuarit zbarkuan në aeroportet e Moskës dhe Kievit, duke shënuar përfundimin e shkëmbimit mes Rusisë dhe Ukrainës me nga 35 të burgosur secila.