Vendosni fjalën kyçe....

Gjibraltari refuzon urdhrin e SHBA-së për sekuestrimin e anijes iraniane


Gjibraltari ka refuzuar kërkesë e SHBA-së për sekuestrimin e cisternës Grace 1, e cila është riemëruar Adrian Darya 1. Anija pritet të niset nga Gjibraltari të dielën në mbrëmje.

Territori britanik i huaj refuzoi një urdhër të lëshuar të premten nga një gjykatë federale në Uashington që kërkoi sekuestrimin e anijes dhe naftën me vlerë gati 1 milion dollarë që gjendeshin në bord. Kërkesa e SHBA ra në kundërshtim me ligjet e BE-së, sipas të cilit qeveria e Gjibraltarit, dhe çoi “në ndryshimet në regjimet e sanksioneve të zbatueshme për Iranin në BE dhe SHBA”, thuhet në një deklaratë.

“Regjimi i sanksioneve të BE ndaj Iranit – i cili është i zbatueshëm në Gjibraltar – është shumë më i vogël se ai në SH.B.A.”, shpjegoi ai.