Vendosni fjalën kyçe....

Trump vendos 10% tarifa për 300 miliardë produkte kineze


Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar tarifa të reja prej 10% në 300 miliardë dollarë produkte kineze nga 1 shtatori.

Masa është salvo e fundit në një luftë të përshkallëzuar tregtare midis dy vendeve.

Ai erdhi pasi raundi i fundit i bisedimeve bilaterale tregoi pak shenjë të një përparimi.

Investitorët reaguan ndaj lajmit me shqetësim. Në Wall Street, indeksi i aksioneve Dow Jones ra ndjeshëm, duke rënë gati 1%.

Trump njoftoi se tarifat zbatoheshin për “300 miliardë dollarët e mbetur të mallrave dhe produkteve që vinin nga Kina në ShBA”.

Ai kritikoi gjithashtu Kinën për mosrespektimin e premtimeve për të blerë më shumë produkte bujqësore në SHBA dhe sulmoi Presidentin Kinez Xi Jinping për dështimin për të bërë më shumë për të frenuar shitjet e fentanilit sintetik të opioidit.

Raundi i fundit i tarifave vjen mes shqetësimit në rritje se strategjia e zotit Trump është duke provuar kundër-produktiv dhe duke dëmtuar SHBA më shumë sesa Kina.