Vendosni fjalën kyçe....

‘S’do i lejojmë SHBA-të ta sulmojnë Iranin nga territori ynë’ – Presidenti i Irakut


Bagdadi nuk do e lejojë Uashingtonin të përdorë bazat e saj ushtarake në territorin e tij për të nisur një sulm ndaj Iranit, theksoi presidenti i vendit.

‘Ne nuk duam që territori ynë të jetë një pikë për çdo veprim armiqësor kundër cilitdo prej fqinjëve tanë, duke përfshirë Iranin’, tha presidenti i Irakut, Barham Salih, për ‘CNN’, duke vënë në dukje se nuk ka marrëveshje mes Bagdadit dhe Uashingtonit për diçka të tillë.

Në shkurt, Presidenti i SHBA-së tha se rreth 5,000 ushtarë duhet të qëndrojnë në Irak për të mbajtur një ‘vëzhgim’ të afërt mbi Iranin.

SHBA ishte e gatshme të niste sulme hakmarrëse kundër Teheranit javën e kaluar pas rrëzimit të një droni amerikan, mbi atë që Irani e cilësoi si hapësirë e tij territoriale.