Vendosni fjalën kyçe....

Xhamitë në Zelandën e Re merren në mbrojtje nga policia për muajin e shenjtë të Ramazanit


Policia e armatosur me armë automatike ka ruajtur disa xhami që u goditën gjatë sulmit terrorist në Christchurch, Zelandë e Re, ku humbën jetën 51 persona në sulmin më të rëndë në vend.

Myslimanët kremtojnë muajin e shenjtë të Ramazanit dhe policia ka marrë masa për ruajtjen e vendeve të shenjta.

Adhuruesit që hynin në Xhaminë e Al Noorit u përshëndetën nga oficerët e armatosur gjatë iftarit, vaktin e mbrëmjes, ditën e shtunën.

Është xhamia ku 42 vetë u vranë në një sulm terrorist të tmerrshëm më 15 mars në të shtënat më të këqija në masë në Zelandën e Re në kohë paqeje.

Shtatë të tjerë u vranë në xhaminë Linwood dhe dy vdiqën më vonë në spitalin e Christchurch nga plagosjet, duke e çuar numrin e viktimave në 51.

Zyrtarët e armatosur ishin në gatishmëri të lartë ndërsa adhuruesit hynë në xhami për të thyer agjërimin e tyre të përditshëm të Ramazanit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *