Vendosni fjalën kyçe....

Shkon në 53 numri i viktimave nga sulmet në Afganistan


Numri i viktimave nga shpërthimet e së shtunës në provincën Helmand të Afganistanit u rrit në 53, tha një zyrtar të hënën.

Zëvendës shefi i inteligjencës së provincës u bë viktima e fundit e shpërthimeve.

Umer Zëak, zëdhënësi i guvernatorit të provincës, tha për Agjencinë Anadolu, se Asif Khan, nënkryetar i Drejtorisë Kombëtare të Sigurisë në Helmand, humbi jetën për shkak të plagëve që mori në shpërthimet dy ditë më parë.

Një total prej pesë personash humbën jetën dhe 48 të tjerë kishin humbur jetën më herët në sulmet e talebanëve gjatë festimeve të Ditës së Fermerëve gjatë fundjavës.

Të shtunën, shpërthime të shumta kishin tronditur festimet e Ditës së Fermerëve në lidhje me festimet e pranverës në Lashkargah, kryeqytetin e provincës.

Zëak tha se eksplozivi ishte i fshehur në mostrat e palmave në shfaqjen e organizuar në kryeqytetin provincial, Lashkargah.

Talibanët morën përgjegjësinë për sulmin, duke thënë se sulmi kishte për qëllim zyrtarët e lartë afganë.

Presidenti afgan Mohammad Ashraf Ghani e dënoi sulmin në një deklaratë për mediat.