Vendosni fjalën kyçe....

Mesfushori i Arsenalit shkon në xhami por harron diçka që “çmend” tifozët


Mesfushori i Barcelonës, Denis Suarez, aktualisht në huazim te Arsenali, është akuzuar nga tifozët myslimanë të ekipit londinez për mosrespektimin e një vendi të shenjtë, pasi lojtari ishte fotografuar me pantallona të shkurtra gjatë një vizite në Xhaminë e Madhe të Kuvajtit.

Suarez, i cili po pushonte në Kuvajt me të dashurën e tij Nadia Aviles, u fut brenda objektit ku besimtarët kryejnë ritet e tyre të adhurimit pasi mori miratimin zyrtar nga autoritetet vendore, leje që u jepet vizitorëve jo-muslimanë.

Sidoqoftë turneu i publikuar nga lojtari në rrjetet sociale shkaktoi një trazirë pasi tifozët e sulmuan lojtarin se kishte shkelur kodin e rrobave të kërkuara për të gjithë njerëzit që hynin në një xhami.

Suarez veshi pantallona të shkurtra gjatë vizitës së tij në xhami, duke shkaktuar një ortek reagimesh të zemëruar nga tifozët e futbollit mysliman, të cilët akuzuan mesfushorin se kishte prishur shenjtërinë e xhamisë.

Pjesëmarrja në një xhami nënkupton pajtueshmëri të plotë me etiketën e përgjithshme të shoqërisë myslimane, duke përfshirë veshjen e veshur me rroba të lirshme dhe heqjen e këpucëve.