Vendosni fjalën kyçe....

Luftime të ashpra mes qeverisë dhe talebanëve në Afganistan, vriten 43 luftëtarë


Të paktën 43 luftëtarë, përfshirë tre punonjës policie dhe një komandant taleban, u vranë në luftimet mes forcave qeveritare dhe talebanëve gjatë 24 orëve të fundit, thanë zyrtarët të shtunën.

Forcat qeveritare sulmuan strehimet talebane në pjesë të provincës së Helmandit gjatë 24 orëve të fundit, duke vrarë 12 kryengritës, përfshirë komandantin taleban të shquar, Mullah Shir Agha, thuhet në një deklaratë të ushtrisë të lëshuar të shtunën.

Mullah Shir Agha, së bashku me pesë nga ushtarët e të armatosur, u vranë në rrethin e Sangin të premten, thuhet në deklaratë, duke shtuar se mbi një duzinë kryengritësish janë plagosur në provincë.

Në sulme të ngjashme, qeveria ka vrarë 13 militantë dhe plagosi 12 të tjerë në Qaisar, Almar dhe Garziëan të provincës veriore Faryab gjatë 24 orëve, tha Mohamad Hanif Rezai, një zëdhënës i ushtrisë në rajonin verior.

Sipas Rezait, operacionet e forcave qeveritare kundër talebanëve kanë lënë 10 militantë të vdekur dhe të plagosur në lagjen Chamtal të krahinës veriore të Balkhit që nga e premtja.