Vendosni fjalën kyçe....

Rritet numri i viktimave në Indonezi, 222 të pajetë, rreth 1000 të plagosur


Numri të vdekurve nga cunami në Indonezi është rritur. Deri më tani raportohen për 222 viktima. Cunai goditi të shtunën bregun e lumenjëve Javas dhe Sumatras. Po kështu rreth 1000 mijë persona janë plagosur.

“Nuk kishte asnjë paralajmërim para se valët të godisnin lagjen Pandeglang”, tha Sutopo Purwo Nugroho, kreu i marrëdhënieve me publikun në Agjencinë Kombëtare të  Katastrofave. 

Cunami duket se është shkaktuar nga një kombinim i rrëshqitjeve rrëshqitëse nënujore të shkaktuara nga shpërthimi i vullkanit Krakatoa në ngushticën Sunda që shtrihet midis ishujve të Java dhe Sumatrës.

Valët shkaktuan një fazë të rënies në vendpushimin e plazhit Tanjung Lesung ndërkohë që pushuesit dhe vendasit po vëzhgonin grupin indonezian “Seventeen”.

Burimi: CNN