Vendosni fjalën kyçe....

Cunami në Indonezi, 168 të vdekur, qindra të plagosur (VIDEO)


168 persona kanë humbur jetën dhe 745 të tjerë janë plagosur nga cunani që preku Indonezinë. Agjencia e Klimatologjisë dhe Gjeofizikës (BMKG) në Indonezi deklaroi se vala nuk ishte shkaktuar nga një tërmet, por mund të jetë një shpërthim i malit Krakatoa.

Sipas saj  shkaku i mundshëm i cunamit janë rrëshqitjet e dheut në det, pas shpërthimit të vullkanit Anak Krakatoa.  Cunami i së shtunës goditi rreth orës 21:30 në orën lokale (14: 30GMT), dhe numri i të vdekurve ka gjasa të rritet më tej, thonë zyrtarët.

Burimi: BBC