Vendosni fjalën kyçe....

Ukrania ka ndaluar meshkujt rusë që të hynë në territorin e saj


Ukrania ka ndaluar meshkujt rusë nga mosha 16 deri në 60 vjeç të hynë në territorin e saj. Ky veprim vjen mes tensioneve në rritje pasi rojet kufitare ruse hapën zjarr dhe kapën tre anije ukrainase dhe 24 ekipe të dielën, duke nxitur kështu Ukrainën që të vendoste ligjin ushtarak në 10 rajone për të parandaluar atë që ajo përshkroi si një pushtim të mundshëm tokash nga Rusia.

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, bëri të ditur se masa e fundit është projektuar për të parandaluar Rusinë që të formojë njësi të ushtrive “private”, të cilat në realitet janë përfaqësues të forcave të armatosura të Federatës Ruse, në tokën ukrainase. Ushtarët rusë ishin aktivë në Krime para se gadishulli të aneksohej nga Rusia në vitin 2014.

Rusia thotë se marinarët shkelën kufirin e saj, ndërsa Ukraina thotë se anijet e saj po vepronin në përputhje me rregullat ndërkombëtare detare.

Miliona rusë kanë anëtarë të familjes në Ukrainë dhe anasjelltas pasi të dy vendet ishin më parë pjesë e Bashkimit Sovjetik.

“Është e tmerrshme madje të flasim për një përgjigje të pasqyruar, sepse një përpjekje për të pasqyruar atë që po ndodh në Kiev mund të çojë në marrëzi”, tha Maria Zakharova, një zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse. “Kjo thjesht mund të çojë në kolaps, duke folur në nivel kombëtar.”, tha ajo më tej. 

Burimi: The Guardian