Vendosni fjalën kyçe....

“Dikush që merr heroinë e bën këtë”, Erdogan flet për rregjistrimin e vrasjes së Khashoggi-t


“Regjistrimet që kanë të bëjnë me vrasjen e gazetarit të Arabisë Saudite Jamal Khashoggi tronditën një oficer të shërbimit sekret të Arabisë Saudite kur i dëgjoi ato”. Kështu ka deklaruar së fundmi presidenti turk, Tayyip Erdogan.

Duke folur për gazetarët pas kthimit nga Parisi, ai tha se audiot lidhur me vrasjen e Khashoggi shqetësuan një zyrtar të shërbimit të Arabisë Saudite. “Regjistrimet janë me të vërtetë të tmerrshme. Në të vërtetë, kur oficeri i shërbimit sekular të Arabisë Saudite dëgjonte regjistrimet, ai u trondit shumë dhe tha: ‘Ky duhet të ketë marrë heroinë, vetëm dikush që merr heroinë e bën këtë’, u shpreh Erdogan. 

Erdogan beson se vrasja ndodhi në duart e zyrtarëve të lartë sauditë, megjithëse ai tha se nuk mendon se princi i kurorës Mohammad Bin Salman , për të cilin ai tha se ka respekt të pakufishëm, mund të urdhërojë një mizori të tillë.

Nazif Karaman, kreu i gazetës turke “Daily Sabah” tha se Khashoggi kaloi momentet e tij të fundit duke u lutur që qesja plastike të hiqej nga koka e tij dhe se vrasja e tij zgjati gjithsej shtatë minuta. “Unë jam duke mbytur … Merrni këtë çantë që kam në kokën time, unë jam klaustrofobik”, ishin fjalët e fundit të gazetarit, pohoi Karaman.

 Burimi: RT


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *