Vendosni fjalën kyçe....

3 tërmete në një orë në detin Jon, lëkundjet ndihen edhe në Shqipëri


Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë në Shqipëri, Maqedoni, Greqi dhe Maltë.

Në harkun kohor prej një ore, tre tërmete të fuqishëm goditën detin Jon mbrëmjen e kaluar.

Epiqendra e tërmeteve ishte rreth 36 kilometra larg ishullit grek Zakinthos, por i ndie deri në Athinë.

Lëkundjet filluan në orët e mesnatës, deri në orën 01:04 minuta, me orën lokale shqiptare.

Tërmeti i parë ishte me magnitudë 5.1 ballë, i dyti dhe më i forti 6.8 ballë, ndërsa i treti rreth 5.2 ballë.

Si pasojë e lëkundjeve të forta, banorët e ishullit grek Zakinthos janë përballur me panikun, ndërsa në mediat greke raportohet per dëme materiale dhe ndërprerje totale të energjisë elektrike.

Ende nuk raportohet për për të plagosur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *