Vendosni fjalën kyçe....

Zgjedhjet në Iran, një reformist zgjidhet President


Reformisti Massoud Pezeshkian është zgjedhur presidenti i ri i Iranit, duke mposhtur rivalin e tij konservator të linjës së ashpër Saeed Jalili. Ai siguroi 53.3% të më shumë se 30 milionë votave të numëruara ndërsa Jalili mori 44.3%.

Balotazhi erdhi pasi asnjë kandidat nuk siguroi shumicën në raundin e parë të zgjedhjeve më 28 qershor, i cili pa një pjesëmarrje historikisht të ulët të votuesve prej 40%.

Zgjedhjet u thirrën pasi presidenti i mëparshëm i Iranit Ebrahim Raisi humbi jetën në një aksident helikopteri në maj, në të cilin vdiqën shtatë të tjerë.

Dr Pezeshkian, një ish-kirurg, është kritik ndaj policisë famëkeqe të moralit të Iranit dhe shkaktoi bujë pasi premtoi “unitet dhe kohezion”, si dhe fundin e “izolimit” të Iranit nga bota.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për “negociata konstruktive” me fuqitë perëndimore mbi një rinovim të marrëveshjes bërthamore të 2015, në të cilën Irani ra dakord të frenonte programin e tij bërthamor në këmbim të një lehtësimi të sanksioneve perëndimore.