Vendosni fjalën kyçe....

Britania e Madhe vendos sanksione që synojnë “flotën hije” të naftës ruse


 Britania vendosi të enjten sanksionet e saj të para që synojnë anijet në “flotën hije” të presidentit rus Vladimir Putin, që sipas saj ishte përdorur për të anashkaluar sanksionet perëndimore mbi tregtinë e naftës ruse.

Aksioni, pjesë e 50 sanksioneve të reja dhe i koordinuar me partnerët e G7, synonte gjithashtu furnizuesit e municioneve, veglave të makinerive, mikroelektronikës dhe logjistikës për ushtrinë ruse, duke përfshirë entitete me bazë në Kinë, Izrael, Kirgistan dhe Turqi, tha qeveria.

 “Veprimi i sotëm përfshin sanksionet e para të Mbretërisë së Bashkuar që synojnë anijet në flotën hije të Putinit, të përdorura nga Rusia për të anashkaluar sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar dhe G7 dhe për të vazhduar tregtinë e papenguar të naftës ruse”, thuhet në një deklaratë të qeverisë, përcjell Reuters.

Britania sanksionoi gjithashtu tregun financiar kryesor rus, Bursa e Moskës (MOEX.MM), duke hapur një skedë të re, duke thënë se kishte përfituar ose mbështetur Kremlinin “duke ushtruar biznes në një sektor me rëndësi strategjike”.

Të mërkurën, sanksionet e SHBA-së kundër të njëjtit institucion detyruan një pezullim të menjëhershëm të tregtimit në dollarë dhe euro në tregun e tij kryesor financiar.

“Sot ne po rrisim edhe një herë presionin ekonomik nëpërmjet sanksioneve për të ulur aftësinë e Rusisë për të financuar makinën e saj të luftës,” tha kryeministri Rishi Sunak, i cili është në takimin e Grupit të Shtatë (G7) të demokracive kryesore në Itali, në Itali. Deklarata.

“Putini duhet të humbasë dhe ndërprerja e aftësisë së tij për të financuar një konflikt të zgjatur është absolutisht jetike.”

Ndërsa samiti vjetor i vendeve të G7 po zhvillohet, Britania gjithashtu u zotua të ofrojë 242 milionë paund (308.99 milionë dollarë) në ndihmë dypalëshe për Ukrainën për të mbështetur nevojat e saj të menjëhershme humanitare, energjetike dhe stabilizuese.

Udhëheqësit e G7 pritet të shpallin planin e një kredie shumëvjeçare duke përdorur fitimet nga fondet e konfiskuara ruse, të cilën ekspertët ligjorë do ta finalizojnë më pas me synimin për të mbledhur para deri në fund të vitit.