Vendosni fjalën kyçe....

Monza zyrtarizon legjendën e Milanit si trajner


AC Monza njofton se Alessandro Nesta do të jetë trajneri i ri i ekipit bardhekuq, me kontratë vjetore plus rinovim automatik edhe për një sezon tjetër me arritjen e disa kushteve.

I lindur në Romë më 19 mars 1976, ai u rrit në ekipin e të rinjve të Lazios ku u bë kapiten duke fituar 1 Scudetto si dhe 2 Kupa Italie, 2 Superkupa Italie, 1 Copa della Copa dhe 1 Superkupë Europiane. 

Më 31 gusht 2002 ai bëri lëvizjen e tij historike te Milani i Silvio Berlusconit dhe Adriano Gallianit, ku në dhjetë vjet ai konfirmoi veten si një nga mbrojtësit më të fortë në botë dhe fitoi dhjetë tituj.

Një cikël i jashtëzakonshëm triumfi me 2 Liga Kampionësh, 2 Superkupa Evropiane, 1 Botëror për Klube, 2 Scudetti, 2 Superkupa Italie dhe 1 Kupë Italie.

Në bagazhiin e tij të pasur si futbollist është edhe Kupa e Botës 2006 e fituar me Italinë, për të cilën krenohet me 78 paraqitje.

Karriera e tij si trajner filloi në verën e vitit 2015 në Miami FC. Pas dy vitesh në Shtetet e Bashkuara, ai u kthye në Itali në maj 2018 për të trajnuar Perugia-n në Serinë B.

Në verën e vitit 2019 ai filloi me Frosinone, të cilën e çoi në finalen e play-off të Serie B.

Rritja e tij e vazhdueshme e çoi atë në pankinën e Reggiana-s, ku në sezonin e sapo përfunduar ai udhëhoqi ekipin e sapo promovuar Emilian në vendin e njëmbëdhjetë në Serie B.

Te Monza gjen sërish Adriano Gallianin pas dhjetë vitesh të mrekullueshme te Milani, për përvojën e tij të parë si trajner në Serinë A!.