Vendosni fjalën kyçe....

Gati 100 të vrarë prej bastisjes në një fshat të Sudanit


Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë të Sudanit (RSF) sulmuan një fshat në shtetin Al-Jazira dhe vranë rreth 100 njerëz, tha një zyrtar të mërkurën, përcjell Anadolu

Guvernatori i Al-Jazira, Al-Tahir Ibrahim Al-Khair i tha Agjencisë zyrtare të Lajmeve të Sudanit se “shkeljet brutale” të kryera nga RSF në dhe rreth Wad Al-Noora përbëjnë një “krim gjithëpërfshirës lufte”.

Duke theksuar nevojën për dënim ndërkombëtar të incidentit, Al-Khair tha se “milicitë vazhdojnë luftën e tyre të përditshme kundër qytetarëve. Ata po i nënshtrojnë njerëzit në format më të ashpra të torturës dhe po plaçkitin të gjitha pronat e tyre.”

Një postim në mediat sociale nga komitetet lokale të rezistencës civile e përshkroi ngjarjen si një masakër.

Fshati Wad Al-Noora dëshmoi një gjenocid sot pasi milicitë e RSF-së sulmuan fshatin dy herë,” tha ai.

Imazhet e shpërndara në mediat sociale që supozohet se nga fshati tregojnë më shumë se 100 njerëz të varrosur në një varr masiv.

Që nga fillimi i luftës në mesin e prillit 2023 dhe u përhap në shumicën e shteteve të Sudanit, ushtria ka mbajtur kontrollin në shtetet veriore dhe lindore, ndërsa RSF ka qenë efektive në shtetet perëndimore dhe jugore.

Përpjekjet për t’i dhënë fund konfliktit përmes bisedimeve në Jeddah të ndërmjetësuara nga Arabia Saudite dhe SHBA, një iniciativë paqeje e udhëhequr nga vendet fqinje nën udhëheqjen e Egjiptit, përpjekjet e Autoritetit Ndërqeveritar për Zhvillimin në Afrikën Lindore dhe diskutimet në kryeqytetin e Bahreinit, Manama, të gjitha nuk kanë dhënë rezultat. rezultatet.

Sipas OKB-së, konflikti në Sudan ka rezultuar në mbi 16,000 vdekje, ka zhvendosur rreth 8.7 milionë njerëz dhe ka lënë mbi 25 milionë njerëz në nevojë për ndihmë humanitare, duke e bërë atë një nga krizat më të mëdha të shpërnguljeve dhe urisë në botë.