Vendosni fjalën kyçe....

Numri i të vdekurve në Gaza rreth 35,100 ndërsa sulmi izraelit vazhdon


Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës që nga tetori i kaluar është rritur në 35,091, tha të hënën Ministria e Shëndetësisë e enklavës.

Të paktën 78,827 persona të tjerë janë lënduar gjithashtu nga sulmi, tha ministria në një deklaratë.

Sulmet izraelite vranë 57 persona dhe plagosën 82 të tjerë në 24 orët e fundit, tha ministria, duke shtuar se shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë të pamëshirshme në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetorin e kaluar, i cili vrau rreth 1200 njerëz.

Izraeli  gjithashtu ka vendosur një bllokadë gjymtuese në enklavën palestineze, duke e lënë të gjithë popullsinë e saj në prag të urisë.