Vendosni fjalën kyçe....

Tesla ul çmimet në Kinë e Gjermani pas shkurtimeve në SHBA


Tesla ka ulur çmimet në një numër tregjesh të saj kryesore, përfshirë Kinën dhe Gjermaninë, pas uljes së çmimeve në Shtetet e Bashkuara ndërsa përballet me rënien e shitjeve dhe një luftë në rritje të çmimeve për automjetet elektrike, veçanërisht kundër atyre kineze.

Gama e uljeve të çmimeve vjen pasi prodhuesi i makinave elektrike të Elon Musk raportoi këtë muaj se dërgesat e tij globale të automjeteve në tremujorin e parë ranë për herë të parë në gati katër vjet.

Tesla uli çmimin fillestar të Modelit 3 të rinovuar në Kinë me 14,000 juanë (1,930 dollarë) në 231,900 juanë (32,000 dollarë), tregoi faqja e saj zyrtare të dielën.

Në Gjermani, prodhuesi i makinave shkurtoi çmimin e makinës së tij Model 3 në 40,990 euro nga 42,990 euro, ku çmimi ka qenë që nga shkurti.

Ka pasur gjithashtu ulje çmimesh në shumë vende të tjera në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë, tha një zëdhënës i Teslas.

Prodhuesi i makinave uli çmimet në SHBA të automjeteve të tij Model Y, Model X dhe Model S me 2,000 dollarë të premten. Musk tha të hënën e kaluar se Tesla do pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore globale, ndërsa prodhuesi i automjeteve përgatitet për rënien e parë vjetore të dërgesave.