Vendosni fjalën kyçe....

Trump anulon tubimin në Karolinën e Veriut për shkak të motit të keq


Kandidati republikan presidencial i SHBA-së, Donald Trump, anuloi befas një tubim të fushatës në Karolinën e Veriut të shtunën për shkak të një stuhie që po vinte, duke i thënë turmës se ishte “shkatërruar” dhe duke premtuar se do të kthehej së shpejti në shtetin e fushëbetejës.

Trump mori pjesë në tubimin në natyrë nga avioni i tij privat rreth 30 minuta para se të paraqitej në një aeroport në Wilmington, duke i udhëzuar të gjithë të largoheshin menjëherë për shkak të shqetësimeve të sigurisë pasi rrufeja u ndez lart.

“Jam i shkatërruar që kjo mund të ndodhë, por ne duam t’i mbajmë të gjithë të sigurt,” tha Trump, me zërin e tij të përforcuar nga folësit për mijëra mbështetës, shumë prej të cilëve ishin rreshtuar që në mëngjes herët në kushte të nxehta dhe të lagështa. Me përfundimin e përzgjedhjes së jurisë, deklaratat hapëse pritej të fillonin të hënën.

Trump, i cili do të përballet me presidentin demokrat Joe Biden në zgjedhjet e përgjithshme të 5 nëntorit, përballet gjithashtu me çështje penale në Uashington, Gjeorgji dhe Florida, por rasti i Nju Jorkut është i vetmi i sigurt që do të dalë në gjyq këtë vit.

Të dy fushatat e Bidenit dhe Trump kanë vendosur synimet e tyre për të fituar Karolinën e Veriut, një nga gjashtë apo shtatë shtetet e lëkundura që ka të ngjarë të përcaktojnë rezultatin në nëntor. Trump fitoi ngushtë shtetin në vitin 2020 mbi Biden, shkruan Reuters.