Vendosni fjalën kyçe....

Bankman-Fried dënohet me 25 vjet për mashtrimin me FTX ku humbën mbi 8 miliardë dollarë


Sam Bankman-Fried u dënua me 25 vjet burg nga një gjykatës të enjten për vjedhjen e 8 miliardë dollarëve nga klientët e shkëmbimit të kriptomonedhave FTX tashmë të falimentuar që ai themeloi, hapi i fundit në rënien dramatike të ish-miliarderit.

Gjykatësi i qarkut i SHBA-së, Leëis Kaplan dha dënimin në një seancë gjyqësore në Manhattan, pasi hodhi poshtë pretendimin e Bankman-Fried se klientët e FTX nuk humbën para dhe zbuloi se ai gënjeu gjatë dëshmisë së tij në gjyq.

Një juri e shpalli Bankman-Fried, 32 vjeç, fajtor më 2 nëntor për shtatë akuza për mashtrim dhe konspiracion që rrjedhin nga kolapsi i FTX në 2022, në atë që prokurorët e kanë quajtur një nga mashtrimet më të mëdha financiare në historinë e SHBA.

Kaplan tha se Bankman-Fried nuk ishte penduar.

“Ai e dinte se ishte gabim,” tha Kaplan përpara se të jepte dënimin.

Bankman-Fried, i veshur me një bluzë burgu me mëngë të shkurtra ngjyrë bezhë, pranoi gjatë 20 minutave komente drejtuar gjyqtarit gjatë seancës se klientët e FTX kishin vuajtur dhe ai u kërkoi falje ish-kolegëve të tij të FTX, por nuk pranoi se kishte kryer ndonjë krim. Ai është zotuar të apelojë dënimin dhe dënimin e tij.

Bankman-Fried qëndroi me duart të shtrënguara përpara tij ndërsa Kaplan lexonte dënimin. Ai foli shkurtimisht me avokatin e tij mbrojtës, Marc Mukasey, përpara se të largohej nga salla e gjyqit nga anëtarët e Shërbimit të Marshallëve të SHBA-së pas seancës.

Dënimi shënoi kulmin e rënies së Bankman-Fried nga një sipërmarrës ultra i pasur dhe donator i madh politik, në një goditje nga autoritetet amerikane për keqbërjen në tregjet e kriptomonedhave.

“Gënjeshtrat e tij të qëllimshme dhe të vazhdueshme demonstruan një shpërfillje të pacipë për pritjet e klientëve dhe mungesë respekti për sundimin e ligjit,” tha në një deklaratë Damian Ëilliams, Prokurori i SHBA në Manhattan.

Kaplan zbuloi se klientët FTX humbën 8 miliardë dollarë, investitorët e kapitalit të FTX humbën 1.7 miliardë dollarë dhe se huadhënësit e fondit mbrojtës Alameda Research Bankman-Fried humbën 1.3 miliardë dollarë. Gjykatësi tha gjithashtu se Bankman-Fried gënjeu gjatë dëshmisë së tij kur tha se nuk e dinte që fondi i tij mbrojtës kishte shpenzuar depozita të klientëve të marra nga FTX.

Prokurorët federalë kishin kërkuar një dënim me burg nga 40 deri në 50 vjet.