Vendosni fjalën kyçe....

Shqipëria humbet miqësoren me Kilin

Shqipëria pësoi disfatë në miqësorën e saj të parë të marsit, duke u mundur 3-0 nga Kili në stadiumin “Ennio Tardini” të Parmës.

Kuqezinjtë patën një rast të shkëlqyer për të shënuar në minutën e 10-të, por Manaj nuk arriti të shfrytëzonte një gabim në mbrojtjen kileane. Ekipi i Sylvihos u gjet nën presion në minutën e 20-të, pas një goditje të bukur me të djathtën nga Vargas. Protestat për një prekje me dorë në top nuk u morën parasysh, pasi arbitri e vlerësoi si të rregullt golën.

Shqipëria provoi të rikthehej në lojë dhe shfaqi sinjale me Jasir Asanin, por goditja e tij nga distanca nuk e vështroi portierin Bravo. Në minutën e 34-të, radha ishte për Ramadanin, por edhe ai nuk arriti të shënonte.

Ekipi i Garecas filloi pjesën e dytë me energji, duke kërkuar golin e dytë. Victor Davila kërcënoi me një goditje, duke shkaktuar frikë në stadium. Në minutat e fundit, Sylvihos aktivizoi edhe Brojën, ndërsa Arbër Hoxha debutonte në këtë miqësore. Në minutën e 75-të, Broja kontrolloi mirë topin në zonë, por goditja e tij u ndal nga mbrojtja kileane.

Shpresat për të arritur një barazim u shkuan përfundimisht në errësirë në minutën e 84-të, kur Bolados shënoi golin e tretë për Kilin. Në fund të sfidës, një tjetër gol i Davilas e përfundoi shifrat në 0-3.

Para debutimit në Kampionatin Evropian, Shqipëria ka në plan një miqësore tjetër, këtë herë kundër Suedisë, në “Friends Arena”, pas disa ditësh.