Vendosni fjalën kyçe....

Pakoja-bombë ndaj kryetares ë Gjykatës së Apelit, oficerë të ushtrisë greke lidhje me komplote terroriste


Autoritetet greke kanë arrestuar gjashtë persona të akuzuar për akte terroriste të dielën pas deklaratave të tyre në një gjykatë në Selanik.

Ata akuzohen për pesë akte terroriste, i fundit prej të cilëve ishte dërgimi me postë i një pakoje-bombë te kryetarja e Gjykatës së Apelit të Selanikut në shkurt. Akuzat përfshijnë gjashtë vepra penale.

Katër persona të tjerë të akuzuar tashmë janë në burg për krime, kryesisht grabitje, që nuk kanë lidhje me terrorizmin. Ata gjithashtu do përballen me gjyq për këto akuza të reja. Një nga të burgosurit, i cili ka kryer disa grabitje, konsiderohet si kryetar i grupit, i cili u shfaq me emrin “Partneriteti i Hakmarrjes”.

Zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes nuk e përjashtojnë mundësinë që dy teknikë ushtarakë që u arrestuan javën e kaluar për përfshirjen e tyre në rastin e një pakoje-bombë që iu dërgua kreut të Gjykatës së Apelit të Selanikut më 12 shkurt, mund të jenë të lidhur me komplote të tjera terroriste, të tilla si përpjekja për sulm ndaj selisë së forcave të ndërhyrjes së shpejtë në Athinë dhjetorin e kaluar.

Dy oficerët me uniformë, së bashku me tetë të dyshuar të tjerë – katër prej të cilëve po vuajnë dënimin në burg – akuzohen për formimin e një organizate terroriste.

Ata dyshohet se kanë qenë të lidhur me pesë sulme të veçanta midis qershorit 2023 dhe arrestimit të tyre javën e kaluar. Përgjegjësinë për këto sulme e ka marrë një grup që e quan veten “Partneriteti i Hakmarrjes”.

Dokumentet e gjykatës të parë nga Kathimerini tregojnë se dy nënoficerët ishin tashmë – nga mesi i janarit 2024, një muaj përpara se zarfi i bllokuar me eksploziv të dërgohej në Selanik – në qendër të një hetimi të fshehtë nga Departamenti i Antiterrorizmit. .

Më 15 janar, zyrtarët e antiterrorit u informuan se një nga burrat, një oficer 41-vjeçar i Forcave Ajrore, i cili deri vonë punonte në një depo eksplozivi, po siguronte eksploziv për kriminelët me të cilët ai bashkëpunonte, “si dhe të tjerë të përfshirë në terrorizëm”.

I dyshuari tjetër, një oficer i ushtrisë 47 vjeç, raportohet se po furnizohej me eksploziv nga 41-vjeçari.

Përveç kësaj, ka të dhëna të forta se 47-vjeçari është prodhuesi i pakos-bombës dërguar kryetares së Gjykatës së Apelit, Anastasia Anthopoulou, pasi ADN-ja e tij u zbulua në shiritin që mban pajisjen.

Ndërtimi i bombës, e cila nuk shpërtheu kurrë, mendohet se është urdhëruar nga një anarkist i dënuar, i cili po ashtu akuzohet për të njëjtën çështje. Ai po vuan një dënim shumëvjeçar për grabitje dhe vazhdimisht kishte kërcënuar Anthopoulou-n nga burgu në pranverën e vitit 2023, pasi ajo kundërshtoi të pranonte kërkesën e tij për zbutje dënimi.

Gjatë periudhës së vëzhgimit të oficerëve ushtarakë, hetuesit dyshohet se kanë konstatuar se i dyshuari 41-vjeçar ka mbajtur kontakte me kriminelë që kanë qenë në të njëjtin repart apo edhe në të njëjtën qeli me grabitësin anarkist.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Kathimerini