Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina rrëzon dy aeroplanë luftarakë rusë


Ukraina rrëzoi dy aeroplanë luftarakë rusë mëngjesin e 19 shkurtit, njoftoi Forca Ajrore.

Sipas Forcave Ajrore, dy aeroplanët ishin një Su-34 dhe një Su-35S.

Anton Geraschenko, këshilltar i ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, ka publikuar disa pamje që thuhet se tregojnë një nga pilotët “me fytyrën poshtë” në det.

Shkatërrimi i aeroplanëve është i fundit në një rritje të fundit të aeroplanëve rusë të rrëzuar, duke përfshirë një aeroplan vëzhgues ushtarak Beriev A-50 në janar, i cili thuhet se kushtoi 330 milionë dollarë për t’u prodhuar.