Vendosni fjalën kyçe....

Një meny darke e klasit të parë nga Titaniku pritet të shitet në ankand mijëra paund


Nuk ishte darka e fundit për pasagjerët e klasit të parë në bordin e RMS Titanic, por shumë afër.

Një menu unike e mbijetuar e anijes nga 11 prilli 1912, duke dalë në ankand këtë fundjavë, ka zbuluar ëmbëlsirat që u shërbyen në anijen e dënuar vetëm tre ditë para se të godiste një ajsberg në udhëtimin e saj të parë përtej Atlantikut.

E parashikuar të shitet deri në 70,000 £, fatura e tarifës shtron disa pyetje interesante: mes tyre, kush rrëmbeu një menu ndërsa bënte varkat e shpëtimit dhe çfarë është pudingu Victoria?

E dyta përgjigjet më lehtë. Ëmbëlsira e zier, e cila u ofrua e shoqëruar me kajsi dhe akullore franceze atë mbrëmje, bëhet duke përzier miell, vezë, reçel, raki, mollë, qershi, lëvozhgë, sheqer dhe erëza. Më 11 prill, ajo pasoi gocat e detit, salmonin, viçin, squab, rosë dhe pulë, të shërbyer me patate, oriz dhe pure majdanozi; pjatat e renditura të gjitha në një kartë të lyer me ujë poshtë një logoje White Star.

E gjithë menyja me njolla uji që zbulon të gjitha kurset dhe tregon një flamur të kuq të stampuar me një yll të bardhë në të në krye.

Menyja, në një kartë White Star Line me reliev, ka përmasa afërsisht 16 cm x 11 cm.

Menyja detajon vaktin e shërbyer një ditë pasi anija u largua nga Queenstown, Irlandë, duke u nisur për në Nju Jork dhe po shitet nga Henry Aldridge & Son of Wiltshire, së bashku me parcela të tjera të rralla të Titanikut, duke përfshirë një batanije tartan. Menuja u gjet në një album fotografik të viteve 1960 që dikur i përkiste Len Stephenson, një historian i komunitetit në Dominion, Nova Scotia.

Andrew Aldridge, menaxheri i shtëpisë së ankandeve, beson se ndërsa disa menu të tjera të klasit të parë i mbijetuan rrënimit që çoi në vdekjen e 1500 njerëzve, asnjë për këtë mbrëmje nuk dihet. “Kam folur me disa muze në mbarë botën dhe kam folur me një numër të koleksionistëve tanë të Titanikut,” tha ai, “nuk mund të gjej një tjetër askund.”

Në ankand, kujtimet e Titanikut ndahen në kategori të gjera, secila me status të ndryshëm. Disa u gjetën nga rrënojat, disa janë në pronësi të të mbijetuarve dhe disa, si menyja e pasur e darkës për 11 prillin, ka të ngjarë të jenë hequr nga anija si kujtime.

Për Harry Bennett, një profesor i asociuar i historisë detare në Universitetin e Plymouth, sendet që mendohej se ishin nxjerrë nga trupat e viktimave ishin veçanërisht shqetësuese dhe ngritën “një çështje të moralit personal”.

“Këto gjëra janë me të vërtetë ndoshta më mirë në muze sesa në duar private, sepse të paktën krijon një lloj konteksti për të, ku çështjet e fitimit më tepër hiqen prej tij,” tha ai për New York Times këtë fundjavë, përcjell The Guardian.