Vendosni fjalën kyçe....

Sezoni i ri i UEFA Europa League fillon të enjten


Kampionati i UEFA Europa League 2023-24 do të fillojë të enjten me një ndeshje ndërmjet Ajax-it të Holandës dhe Olimpikut Marseille të Francës në Amsterdam. 

Dita e parë e turneut të futbollit evropian të nivelit të dytë, do të ketë 16 ndeshje. Ajax dhe Olympique Marseille, Fituesit e Ligës së Kampionëve në vitet 1990 në UEFA janë në Grupin B të Ligës së Evropës dhe janë të vendosur për një betejë për vendin e parë në këtë grup.  Konkurrentët e tjerë të Grupit B janë Brighton Hove Albion i Anglisë dhe klubi grek AEK Athens. 

Brighton është në Ligën e Evropës për hera e parë, dhe klubi nga jugu i Anglisë pritet të sfidojë Ajax-in dhe Olympique Marseille. Ndeshja Ajax kundër Olympique Marseille në Johan Cruyff Arena të Amsterdamit do të fillojë në orën 1900 GMT. 

Faza e grupeve në turne do të përfundojë në 14 dhjetor me gjashtë ndeshje në secilin grup. Tetë fituesit e grupeve do të kualifikohen automatikisht në 16-shen e fundit, ndërsa nënkampionët e grupeve do të luajnë një play-off të raundit eliminues me tetë klube të vendit të tretë në fazën e grupeve të Champions League për tetë biletat e tjera .

Europa League 2023-24 do të përfundojë në Irlandë me finalen në Dublin Arena më 22 maj. Dublin Arena, e cila u hap në vitin 2010, është shtëpia e ekipeve kombëtare irlandeze të futbollit dhe unionit të regbit.

Ajo do të presë Ligën e parë të Evropës finale që nga viti 2011, një finale tërësisht portugeze në të cilën Porto mundi Bragën 1-0.

Ndeshjet e ndeshjes së parë të Ligës së Evropës:

Union Saint-Gilloise vs. Toulouse

LASK vs. Liverpool

Rennes vs. Maccabi Haifa

Panathinaikos vs. Villarreal

 Servette vs Slavia Prague

Sheriff vs Roma

Bayer Leverkusen vs Hacken

Qarabag vs Molde

West Ham United vs Backa Topola

Olympiacos vs Freiburg

Ajax vs Olympique Marseille

Brighton vs AEK Athinë

Sparta Aris Limassol

Rangers vs Real Betis

Atalanta vs Rakow

Sturm Graz vs Sporting