Vendosni fjalën kyçe....

Koreja e Veriut lëshon 2 raketa lundrimi me rreze të gjatë si pjesë e stërvitjes “sulm bërthamor taktik”


 

Koreja e Veriut lëshoi dy raketa lundrimi me rreze të gjatë të shtunën herët, si pjesë e një “stërvitjeje taktike të goditjes bërthamore”, njoftoi media shtetërore e vendit të dielën.

Më e fundit në një varg testesh raketore, lëshimi erdhi dy ditë pasi SHBA dhe Koreja e Jugut përfunduan stërvitjen e tyre të përbashkët ushtarake 11-ditore, të cilën Pheniani e ka denoncuar si një “provë për pushtim”.

“Një stërvitje zjarri për sulm të simuluar taktik bërthamor u krye në agimin e 2 shtatorit për të paralajmëruar armiqtë për rrezikun aktual të luftës bërthamore,” tha Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane e Koresë së Veriut (KCNA), përcjell AA.

Të pajisura me koka bërthamore të rreme, dy raketa strategjike me rreze të gjatë u qëlluan gjatë stërvitjes, shtoi ai.

“Misioni i goditjes bërthamore“, pretendoi Pheniani u krye “me sukses”, me pistën e fluturimit që stimulonte distancën prej 1,500 kilometrash (932 milje) për 7,672 deri në 7,681 sekonda, përkatësisht, dhe shpërtheu në një lartësi të paracaktuar prej 150 metrash mbi objektivin.

“Forca bërthamore e DPRK-së do të forcojë pozicionin e saj të përgjegjshëm të kundërveprimit luftarak në çdo mënyrë për të penguar luftën dhe për të ruajtur paqen dhe stabilitetin,” tha KCNA, duke iu referuar Koresë së Veriut me emrin e saj zyrtar.